3/3/18 Broken Arrow

Broken Arrow WGPO 2018 – Final (3)

Unit Perform
MIDDLE SCHOOL
Adair MS 12:00
Will Rogers JH 12:07
Bixby MS 12:14
Union MS 12:21
Haskell MS 12:28
Checotah 3rd-6th 12:35
BREAK – 10 min
SCHOLASTIC REGIONAL B
Nathan Hale HS 12:52
Kiefer HS 1:00
Stilwell HS 1:08
Sand Springs HS 1:16
Bixby HS JV 1:24
Haskell HS JV 1:32
Checotah HS JV 1:40
Victory Christian 1:48
Chouteau HS 1:56
Pryor HS 2:04
Cleveland HS 2:12
Wagoner HS 2:20
BREAK – 15 min
PERCUSSION: MIDDLE SCHOOL MARCHING
Sand Springs MS 2:43
PERCUSSION: SCHOLASTIC MARCHING B
Claremore HS 2:53
Wagoner 3:03
PERCUSSION: SCHOLASTIC MARCHING A
Coweta Indoor 3:13
Sand Springs HS 3:23
Tulsa Edison Prep 3:33
PERCUSSION: INDEPENDENT A
Resistance Indoor 3:43
PERCUSSION: SCHOLASTIC WORLD
Broken Arrow HS 3:53
BREAK – 15 min
SCHOLASTIC REGIONAL A
Haskell HS Varsity 4:18
Catoosa HS 4:25
Fort Gibson HS 4:32
Tahlequah HS 4:39
INDEPENDENT REGIONAL A
Immense Memories 4:46
Bristow Independent 4:53
SCHOLASTIC B
Bixby HS Varsity 5:00
Coweta HS 5:08
Adair HS 5:16
Checotah HS Varsity 5:24
Claremore HS 5:32
Bartlesville HS 5:40
Sapulpa HS 5:48
BREAK – 15 min
SCHOLASTIC A
Union HS JV 6:11
Collinsville 6:19
INDEPENDENT A
Memorial Independent 6:27
SCHOLASTIC OPEN
Union HS Varsity 6:35
MASSING
RECAP

JUDGE ASSIGNMENTS

(PERCUSSION)

  • Effect- Music: Andrew Hoskins
  • Effect- Visual: Ben Firkus
  • Music: Ben Maughmer
  • Visual: Jason Bentley

UNITS ATTENDING:

 Unit Name Classification
Adair High SchoolGuard: Scholastic B
Adair Middle SchoolGuard: Middle School
Atoka High SchoolGuard: Scholastic Regional B
Atoka High SchoolPercussion: Scholastic Concert
Atoka High SchoolPercussion: Exhibition
Bartlesville High SchoolGuard: Scholastic B
Catoosa High SchoolGuard: Scholastic B
Charles Page HS GuardGuard: Scholastic Regional B
Charles Page HS PercussionPercussion: Scholastic Concert
Checotah B- TeamGuard: Middle School
Checotah High SchoolGuard: Scholastic B
Choctaw High SchoolPercussion: Scholastic Concert
Chouteau High SchoolGuard: Scholastic Regional B
Claremore Junior VarsityGuard: Scholastic Regional B
Claremore VarsityGuard: Scholastic A
Clyde Boyd MS PercussionPercussion: Middle School Marching
Coweta Winter GuardGuard: Scholastic B
Edison Preparatory Winter GuardGuard: Scholastic Regional B
Edmond Memorial High School WinterguardGuard: Scholastic B
Fort Gibson High School Indoor PercussionPercussion: Scholastic Marching B
Fort Gibson High School Winter GuardGuard: Scholastic Regional B
Haskell JV WinterguardGuard: Scholastic Regional B
Haskell Varsity WinterguardGuard: Scholastic Regional A
Holdenville High SchoolGuard: Scholastic Regional B
ICT IndependentGuard: Independent A
Immense MemoriesGuard: Independent Regional A
Kiefer High SchoolGuard: Scholastic Regional B
McAlester Color GuardGuard: Scholastic Regional B
Memorial IndependentGuard: Independent A
Owasso "A" GuardGuard: Scholastic A
Owasso "B" GuardGuard: Scholastic Regional A
Pride of Muskogee ColorguardGuard: Scholastic Regional B
Pryor High SchoolGuard: Scholastic Regional B
Resistance Indoor PercussionPercussion: Independent A
Sapulpa HS VarsityGuard: Scholastic B
Sapulpa Junior VarsityGuard: Scholastic Regional A
Southmoore Winter PercussionPercussion: Scholastic Marching A
Stillwater CadetGuard: Scholastic Regional B
Stillwater High School VarsityGuard: Scholastic B
Stillwater JVGuard: Scholastic Regional A
Tahlequah High SchoolGuard: Scholastic Regional A
Tulsa Edison PrepPercussion: Scholastic Marching A
Victory ChristianGuard: Scholastic Regional A
Wagoner High SchoolGuard: Scholastic Regional B
Wagoner Middle SchoolGuard: Middle School
 Unit Name Classification